Jezioro czorsztyńskie i Dunajec
plaża zamajerz jezioro czorsztyn przyroda góry zamek w niedzicy apartament w pieninach krajobraz zimą jezioro czorsztyn
Wyciągi narciarskie
Przejście graniczne
Baseny termalne
Spływ dunajcem
Jezioro Czorsztyńskie
Zamki Czorsztyn Niedzica
Pieniny
Trzy Korony
Jaskinie

Jezioro Czorsztyńskiejezioro Jezioro Czorsztyńskie (Zbiornik Czorsztyński) – zaporowy zbiornik wodny na rzece Dunajec, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami i Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi i Właściwymi.

Wybudowanie zapory o wysokości 56 metrów umożliwia piętrzenie wód Dunajca do wysokości 534,50 m n.p.m. (maksymalny poziom piętrzenia), przy czym minimalny poziom piętrzenia wynosi 510,00 m n.p.m., a normalny poziom piętrzenia to 529,00 m n.p.m. W zależności od ilości wody zgromadzonej w misie zbiornika zmienia się jego powierzchnia (od 4,15 km² do 13,35 km²), która zazwyczaj wynosi około 11 km², przy długości 9 km i szerokości 1,5 km. Głębokość zbiornika w okolicach zapory w Niedzicy osiąga 50 metrów i zmniejsza się w stronę cofki, czyli miejsca gdzie uchodzi główny dopływ zbiornika – rzeka Dunajec. Głębokość średnia przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi ok. 17,6 m. Długość linii brzegowej wynosi 29,7 km.

Poniżej zapory Zbiornika Czorsztyńskiego znajduje się drugi, znacznie mniejszy Zbiornik Sromowski pełniący rolę zbiornika wyrównawczego dla zbiornika Czorsztyńskiego.

tama na jeziorze jezioro Czorsztyn jezioro Czorsztyn

Źródło: pl.wikipedia.org
Pieniny noclegi Plaża Noclegi Niedzica Apartament w Pieninach Kontakt Copyright © 2013 Plaża Zamajerz
Projekt i wykonanie: Pepe Graf